Zahvaljujući svojim sastojcima, pekarski i pivski kvasac predstavljaju idealan izvor hranljivih materija
Kvasac je svakako nezaobilazan saradnik svake domaćice koje voli da sprema različite vrste testa. Ali, da li ste znale da može da bude i vaš saveznik u nezi i lepoti kože, kose i noktiju, kao i za poboljšanje celokupnog stanja organizma i unapređenje zdravlja?
Zahvaljujući svojim sastojcima, pekarski i pivski kvasac predstavljaju idealan izvor hranljivih materija.
Kvasac čini grupa gljiva koja se prirodno javlja u vazduhu i na kori nekih vrsta voća – sadrži 16 amino kiselina, 14 minerala (kalcijum, magnezijum, kalijum, fosfor, cink, bakar…) i 17 vitamina (B1, B2, B6, B12…)! Pivski kvasac koristi se za pravljenje hleba i napitaka. U prošlosti se pominjao kao “blato” iz piva “koje čuva telesno zdravlje” i “božanskim lekom”.
Za kozmetičke svrhe koristi se u tri stanja: kao kapsule ili tablete, prah i klasični “u kocki”.
Upotreba:
1. Protiv nadutosti stomaka – Osećate da vam je stomak kao balon? To je verovatno zato što su vaša creva malo lenja. Da biste poboljšali varenje, kvasac je idealno rešenje. Ovaj prirodni probiotik je vaš najbolji saveznik za probleme probave, jer će stimulisati crevnu floru. Razmutite kesicu kvasca u čaši tople vode i popijte je.
2. Nega lica
Imate masnu kožu? Kvasac je vaše rešenje! On je idealan sastojak kada želite da očistite svoje lice od viška masnoće. Za najbolji efekat napravite masku od kvasca.
Međutim, nije dobar samo za masnu, već i za suvu kožu. Pomešajte 1 kesicu kvasca u prahu sa malo tople vode i ostavite da stoji 30 minuta. U drugoj posudi, umutite žumance sa 1 kašikompšeničnih klica. Sjedinite dve smese i nanesite ih na lice. Ostavite masku da deluje 15 minuta, a zatim je temeljno isperite mlakom vodom.
3. U borbi protiv akni, bubuljica i bora
Zbog svojih antibakterijskih svojstava kvasac se preporučuje kao redovan tretman u borbi protiv hronične pojave akni na licu.
Dermatolozi kažu da je nečista kože povezana s nedostatkom vitamina B, a kvasac je posebno bogat njime. Kvasac čisti i osvežava kožu, smiruje upale, regeneriše suvu i oštećenu kožu. Da biste postigli dobar efekat negujte maskom od kvasca i mleka lice dva puta nedeljno tokom dva meseca.
Potrebno je: jedna kocka svežeg kvasca, tri kašičice mleka. Mleko ugrejte na laganoj vatri, dodajte kvasac i sve zajedno kremasto umešajte. Masku nanesite četkicom na kožu lica i vrata. Ostavite da deluje 15 minuta, a potom isperite toplom, pa potom hladnom vodom. Moguće je da će početi da se pojavljuju nove akne, ali to je znak da se koža čisti od toksina. Budite strpljive.4. Rešenje problema sa kosom
Kosu gubimo svakodnevno, ali pod stresom i usled umora ili promene sezone gubitak kose raste! Ono što joj je tada potrebno jeste vitamin B8, a srećom njega ima u kvascu. Takođe, kvasac će vašoj kosi dati sjaj i vitalnost. Zato napravite masku za kosu od kvasca.
Sipajte sadržaj pola kesice kvasca u malu posudi, dodajte 2 do 3 kašike tople vode. Ostavite 30 minuta, pa promešajte. Nanesite na kosu, posebno umasirajte mešavinu u koren dlake. Ostavite da odstoji 30 minuta, a zatim temeljno isperite toplom vodom.
Nakon tretiranja kvascem kosa brže raste, postaje jača i otpornija, zaštićena je od pucanja i znatno manje sklona opadanju.
5. Nega noktiju
Lepi i zdravi nokti traže vitamin B i minerale kao što su kalcijum, gvožđe, jod, magnezijumkojima je kvasac bogat.
Nokte materijama iz kvasca možete snabdevati na dva načina – spolja praveći masku istu kao i za lice koju ćete naneti i utrljati na nokte i ostaviti da deluje 10 minuta, ili iznutra – pijući razmućen kvasac u čaši tople vode. i to svakodnevno!
Nokti postaju jači i brže rastu, gube sklonost da se listaju ili pucaju.
6. Protiv stresa, osteoporoze, anemije…
Zahvaljujući visokom sadržaju minerala i oligoelemenata koji su neophodni za normalno funkcionisanje svih procesa u organizmu, pivski kvasac predstavlja izvanredan dodatak prirodnoj hrani. Uz vitamine B-kompleksa, minerali deluju protiv stresa (magnezijum), osteoporoze (kalcijum), anemije (gvožđe) i drugih oboljenja. U pivskom kvascu zastupljeni su uglavnom složeni šećeri, pa zato može da se koristi i u ishrani dijabetičara.
7. Kao začin
– Kašičicu kvasca pospite preko cerealija.
– Umešajte ga u supu, pire ili grašak, sok od paradajza.
– Kašičicu dodajte u kolač koji pečete.
– Pospite po jogurtu ili siru.
– Ako želite da vam se pasulj skuva brže, sipajte kaiščicu kvasca u vodu u kojoj se kuva.